51.týden - vývoj cen elektřiny

27.12.2017

Cena elektřiny v 50. a 51. týdnu nadále posilovala. 15.12.2017 byly vytvořeny nové maximální hodnoty letošního roku, kdy cena elektřiny na burze (index PXE) dosáhla hodnoty 39,79 EUR/MWh a výrazně se tak přiblížila hranici 40 EUR/MWh. Z výše uvedeného grafu je patrné, že aktuální vývoj cen je stále nad týdenními, měsíčními i ročními průměry a naznačuje  tak pravděpodobnost dalšího posilování cen elektřiny. Holá cena elektřiny na burze (bez marže obchodníků) tak aktuálně přesáhla hodnotu 1.000,-- Kč/MWh. Růst ceny elektřiny výrazně posiluje růst ceny ostatních komodit uvedených níže.

Cena uhlí výrazně posiluje od začátku měsíce prosince a do současnosti se vyšplhala na téměř dvojnásobek své původní hodnoty. Analytici růst ceny uhlí přisuzují výrazné čínské poptávce, kde se nedaří dodržet stanovené předpoklady na posílení výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a výroba elektřiny v uhelných elektrárnách se tím pádem nesnižuje tak, jak bylo původně plánováno.

Cena ropy zaznamenala další mírný nárůst, kdy oproti korekci vytvořené v období listopad - prosinec na hladině 65 USD/barel narostla o cca 3% a aktuálně se pohybuje okolo 67 USD/barel.